Autor stránek

Autor stránek

ADMIN:
fujky
800px-Swedish_JAS-39_Gripen_landing.jpg
JAS-39 Gripen je víceúčelový proudový bojový letoun vyvinutý a vyráběný švédskou společností Saab. V současnosti (březen 2007) mají tento typ ve výzbroji letectva Švédska (204 kusů), České republiky (14) a Maďarska (14). Jihoafrická republika objednala pro své letectvo celkem 28 strojů.

Gripeny v České republice

V roce 2001 zvítězilo konsorcium BAE Systems-Saab ve výběrovém řízení na dodavatele nových víceúčelových taktických nadzvukových letadel[1] s nabídkou 24 letounů Jas-39 Gripen za 60,2 miliard Kč[2], když všechny ostatní firmy a konsorcia z výběrového řízení postupně odstoupily. Smlouvu pak v dubnu 2002 schválila Zemanova vláda, ale příslušný zákon o financování této zakázky byl zamítnut Senátem a Poslanecká sněmovna ho nepřehlasovala. V té době byl údajně tehdejší senátor Michael Žantovský osloven s korupční nabídkou, o které učinil trestní oznámení (policie případ v roce 2003 odložila). Vláda tedy od záměru nákupu upustila a začala jednat o jiném řešení, pronájmu či koupi starších strojů.[3] Nakonec vláda zahájila jednání se švédskou vládou o pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen a v dubnu 2004 schválila smlouvy o desetiletém pronájmu 14 stíhaček za zhruba 20 miliard Kč.

V únoru 2007 švédská veřejnoprávní televize odvysílala sérii pořadů o korupci, která provázela jednání o prodeji i o následném pronájmu letounů,[3] s tím, že peníze od konsorcia měli postupně dorazit ke třem prostředníkům (rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, bývalý politik Otto Jelinek a ředitel Omnipolu Radek Háva), kteří měli zajitit přízeň českých politiků. Do celé věci měl být zapleten i politik Jan Kavan.[5] Celý případ následně začalo vyšetřovat švédské státní zastupitelství a vyšetřování obnovila i česká policie, později i obdobné instituce ve Švýcarsku, Velké Británii a Rakousku.

V březnu 2009 uvalil rakouský soud koluzní vazbu na Alfonse Mensdorff-Pouilly, o pět týdnů později byl propuštěn. V dubnu zvěřejnil rakouský časopis Format část tajné zprávy britské protikurupční služby, podle které Alfons Mensdorff-Pouilly korupčně manipuloval politický proces v případech nákupů letounů v Rakousku, Maďarsku a České republice. K tomutu účelu měl k dispozici asi 107,6 milionu eur (2,9 miliardy korun).

Výzbroj

Ačkoliv letouny JAS-39 Gripen mohou být vybaveny širokou škálou zbraní, české letectvo má k dispozici pouze 24 moderních řízených střel středního dosahu AIM-120 C-5 AMRAAM a přibližně stovku střel krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder. Dále jsou české Gripeny vybaveny už jen základním rychlopalným kanónem Mauser BK-27 se zásobou 120 nábojů.

Líbí se vám tento letoun?

Ano (29 | 78%)
Ne (8 | 22%)
Breitling Jets

Breitling Jets

Letka 7 Albatrosů
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one